» hem

» anmälan

» startlista

» klasser

» banfakta

» hitta hit

» resultat

» målfoton

» foton V15

» historik

» Hemlingby LK

Banrekord Vildmarksmilen (10,7 km)

kvinnor: Anna Mårsell, Stora Tuna OK: 42.08 (2007)
män: Mikael Lindberg, Edsbyns IF Friidrott: 35.58 (2009)

Banrekord Vildmark15 (15,7 km)

kvinnor: Louise Bergfeldt, Hofors LK: 1:16:44 (2012)
män: Johan Dahl, Högbo AIK: 1:04.52 (2009)

Preliminära Resultat från Vildmarksmilen och Vildmark15 2012

» kvinnor motion (Km) 10,7 km
» kvinnor tävling (K) 10,7 km
» kvinnor (K15) 15,7 km
» män motion (Mm)
» män tävling (M)
» män (M15) 15,7 km

kvinnor motion (Km) 10,7 km

Placering förnamn efternamn förening tid Start Nummer
1. Lena Börjes Dala Active Scaters 51:59 220
2. Annelie Florin Riksten 52:04 261
3. Josefin Karlsson Valbo 52:04 207
4. Marie Hasselgren Hemlingby LK 52:28 226
5. Annsofi Schilling Gävle 52:47 240
6. Jessica Särkimäki Eriksson Gävle 55:24 242
7. Jenny Fahlstedt Korsnäsverkens korpklubb 56:06 222
8. Annette Forslund Brädviken LK 56:40 223
9. Cecilia Book Partanen Högbo GIF 56:41 219
10. Malin Köhn Gävle 56:45 232
11. Eva Larsson Borlänge LK 57:18 233
12. Anna Goméz Harnösands BK 58:06 225
13. Malin Sjöberg Gävle 58:29 241
14. Karin Bergman Korsnäsverkens korpklubb 58:29 217
15. Ulrika Jansson Sandviken 59:35 286
16. Yee Fan Gävle 59:48 279
17. Elisabet Larsson Gävle 1:01:09 234
18. Tina Cortan Gävle 1:01:09 274
19. Anna Skoog Södermalm 1:01:43 215
20. Helen Norrman Gävle 1:01:50 236
21. Annethe Karlsson Gävle 1:02:16 230
22. Karin Johansson OK Hammaren 1:02:29 251
23. Kerstin Andersson Ockelbo 1:03:45 100
24. Lisa Kvarnlöf Sandviken 1:04:43 231
25. Camilla Nöjd Högbo GIF 1:05:16 278
26. Marie Oswaldsson Gävle 1:06:17 237
27. Jessica Palmgren Må Bättre Gävle 1:06:40 238
28. Johanna Bäckström Tullinge 1:06:45 262
29. Ida Henriksson Gävle 1:08:01 275
30. Kristina Falk-Johansson Björklinge SOK 1:10:29 214
31. Ann Bergström Gävle 1:11:46 218
32. Gudrun Larsson Björklinge SOK 1:12:49 213
33. Marita Västerbo Gävle 1:12:56 268
34. Ann-Sofi Johansson Sandviken 1:13:05 228
35. Soveig Juhlin Skellefteå 1:16:07 229
36. Charly Wassberg Barbos Runday IF 1:16:28 243
37. Åsa L Levin Trödje IK 1:21:32 235
38. Marika Kvarnströn Friskis o Svettis 1:21:55 272
39. Emelie Englund Hemlingby LK 1:28:00 221
40. Elisabeth Eriksson Sandviken 1:33:08 277
» överst

kvinnor tävling (K) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid Start Nummer
1. Annika Löfström Årsunda IF 42:14 5
2. Karolina Pehrsson Hemlingby 47:58 285
3. Carola Snar Hofors AIF 48:52 6
4. Katarina Larsson GävleK 52:34 4
5. Sandra Häninen Hofors AIF 54:03 25
6. Lena Wiklund Högbo GIF 54:33 7
7. Katrin Engelmark Runing Sweden 55:18 7
8. Anna Berglöv Årsunda IF 59:48 1
» överst

kvinnor (K15) 15,7 km

placering förnamn efternamn förening tid Start Nummer
1. Louise Bergfeldt Hofors LK 1:16:44 376
2. Linda Forström Runing Sweden 1:33:35 407
3. Sofie Goetzinger Stockholm 1:35:15 410
4. Ulrica Cavallin Hemlingby LK 1:43:01 414
5. IngaLill Lindholm Hemlingby LK 1:46:11 377
» överst

män motion (Mm) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid Start Nummer
1. Daniel Larsson Gävle 42:07 167
2. Anders Bergman Gävle 44:36 138
3. Sören Fasting IF Skade 44:50 151
4. Mats Westin Gävle 45:30 197
5. Anders Forsström Storviks IF 46:35 152
6. Per Larsson Running Sweden 46:54 168
7. Christoffer Henrix Running Sweden 47:00 280
8. Mikael Skoog Sandviken 47:04 189
9. Ola Nordhall Gävle 47:31 258
10. Mikael Granlund Gävle 47:32 153
11. Karl Lång Hagaström 47:56 216
12. Tommy Köhn Gävle Triathlon Klubb 48:24 166
13. Andreas Norén Gävle 48:35 178
14. Dan Larsson Björklinge SOK 48:40 210
15. Urban Johansson Sandviken 48:46 163
16. Gustaf Andersson GefleFreestyle Förening 48:59 249
17. Peter Hedman Årsunda IF 49:09 264
18. Jörgen Johansson Northen Conf 49:13 208
19. David Wijk Högbo GIF 49:13 200
20. Jonathan Söderberg CSKA Gorbatjov 50:03 193
21. Mathias Åström Valbo 50:04 204
22. Oscar Bondesson Valbo 50:08 141
23. Leif Andersson Borlänge LK 50:13 246
24. Fredrik Westlinder Gävle 50:17 198
25. David Pers Gävle 50:25 183
26. Patrik Persson Björklinge SOK 50:37 211
27. Tommy Essen JK 50:41 148
28. Rickard Nilsson Gävle 50:45 175
29. Gustaf Wallinder Valbo 50:49 196
30. Karl-Evert Olsson Hedesunda IF 50:55 180
31. Ulf Lidfors Gävle 50:55 283
32. Robert Carlsén Tierp 50:58 145
33. Per Johansson Gävle 51:02 269
34. Robin Öberg Gävle 51:04 205
35. Per Nrodlöf Gävle BoFF 51:12 177
36. Johan Lindh Årsunda IF 51:30 263
37. Johnny Nilsson Gävle 51:31 174
38. Johan Törnblom Hemlingby LK 51:48 259
39. Johan Höglund Gävle 51:51 206
40. Johan Pettersson Gävle 51:52 184
41. Jens Törnberg Gävle 51:52 270
42. Mats Rosquist Sandviken 51:52 287
43. Micke Rönnlund Ockelbo SK 51:59 186
44. Martin Nilsson Sandviken 52:13 176
45. Oskar Winberg Gävle 52:18 202
46. Stefan Svärd Hille 52:40 192
47. Gunnar Hägg Harmånger 52:40 156
48. Magnus Bergqvist Åmmot 52:44 137
49. Håkan Brunsberg Gävle 52:49 142
50. Magnus Bäckström Gävle 52:52 144
51. Kent Lindblom Gävle 52:52 169
52. Johan Wallinder Valbo 53:00 195
53. Patrik Zetterström Forsbacka 53:20 267
54. Seppo Lindh Sandviken 53:24 170
55. Rickard Olofsson CSKA Gorbatjov 53:48 179
56. Fedrik Svensson Knivsta 53:53 255
57. Håkan Blom Gävle 54:01 139
58. Miguel Enefjord Gävle 54:28 147
59. Niklas Sehlberg Gävle 54:28 187
60. Thomas Hansson Akademiskahus Uppsala 54:34 282
61. Fredrik Arningsmark Gävle 54:50 135
62. Håkan Wilhemsson Gävle 55:08 201
63. Lars Andersson CSKA Gorbatjov 55:30 247
64. Joakim Karlsson Valbo 55:30 284
65. Mikael Oswaldsson Gävle 55:42 182
66. Ove Lindh Sandviken Energi 56:13 265
67. Mats Johansson Gävle 56:20 162
68. Martin Lindström Gävle 57:01 171
69. Roger Johansson Björklinge SOK 57:11 212
70. Jörgen Blom Gävle 57:48 254
71. Jonas Jonsson Hemlingby LK 57:52 257
72. Thomas Behlander Hemlingby LK 58:08 136
73. Peter Andersson Gävle 58:16 250
74. Patric Högberg Gävle 59:09 157
75. Fredrik Ahlström Gävle 59:14 245
76. Rune Wretman Gävle 59:16 203
77. Ragnar Oscarsson Hemlingby LK 59:22 181
78. Roger Sjöberg Ockelbo SK 59:41 188
79. Ulf Lindfors Gävle 59:46 283
80. Niklas Östblom Hedesunda 59:58 271
81. Patrick Lövgren Gävle 1:00:12 172
82. Thomas Brunsberg Tierp 1:00:45 143
83. Mikael Lundberg Gävle 1:01:41 252
84. Peter Jonsson Åmots IF 1:02:57 161
85. Mikael Blomberg Gorbatjov 1:03:14 140
86. Mikael Mietunen Skogstorparen 1:03:16 173
87. Stefan Ruda Gävle 1:03:37 256
88. Anders Falk Björklinge SOK 1:04:16 281
89. Daniel Holmgren Hmlingby LK 1:05:04 154
90. Stefan Juhlin Stensätra SK 1:05:18 164
91. Thobias Jansson Hybo AIK 1:06:12 159
92. Håkan Brodin Friskis o Svettis 1:06:25 260
93. Stefan Karlsson Hille 1:06:47 146
94. Jonas Rosell Gävle 1:07:19 185
95. Leif Wängman Iggesunds SK 1:07:26 273
96. Per Andersson CSKA Gorbatjov 1:07:41 248
97. Peter Tham AIK 1:09:56 194
98. Peter Astner RÅgångens IF 1:12:19 253
99. Dick Holmqvist Gävle 1:12:30 155
100. Henrik Evaldsson Tierp 1:13:05 149
101. Dan Karlsson Fagersta Simklubb 1:15:29 165
102. Lars Jansson Hybo AIK 1:19:13 160
103. Lars Granlund ESS LK 1:20:19 276
» överst

män tävling (M) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid Start Nummer
1. Anders Dahl Högbo AIK 37:25 10
2. Magnus Lindberg Ockelbo SK 37:40 16
3. Daniel Näslund Bruksvallarnas 39:59 27
4. Oscar Suomi Olsson IFK Mora 44:15 24
5. Ulf Bergqvist Gävle Triathlon Klubb 44:22 8
6. Karl Skoog IFK Lidingö Skridsko 44:29 23
7. Linus Nyberg Hemlingby LK 45:54 19
8. Mikael Wikström Högbo GIF 47:06 22
9. Stefan Hellman Hemlingby LK 47:55 11
10. Christian Länk Hofors AIF 48:09 17
11. Simon Jonsson Gävle Skidkamrater 50:55 14
12. Leif Carlsson Gävle Skidkamrater 51:11 9
13. Ronnie Johansson Gävle 51:59 13
14. Fredrik Juhlin Vintergatsviken 53:40:59 15
15. Freddy Wagelius Bredareds IF 54:15 26
16. Robert Persson IK Orkslös 1:19:52 20
» överst

män (M15) 15,7 km

placering förnamn efternamn förening tid Start Nummer
1. Mårten Stål Stålhälsan 1:15:55 375
2. Martin Florin Huddinge AIS 1:16:07 403
3. Niklas Berg Hedesunda IF 1:16:24 378
4. Andreas Tuvesson Tuve United 1:17:17 409
5. Niklas Gavefält Hantverkproffsen 1:17:40 413
6. Elov Olsson Ockelbo SK 1:19:08 402
7. Micke Bleckert Årsunda IF 1:22:33 380
8. Stefan Ekman Strömbergs IF Skidor 1:23:33 411
9. Stefan Flodin Rånäs 4H 1:25:07 383
10. Victor Kellner Gävle 1:25:29 389
11. Mounir Touzani Hemlingby LK 1:26:04 399
12. Daniel Nilsson Valbo 1:26:32 416
13. Magnus Alm Hallstahammar 1:27:11 406
14. Robert Johansson Edsbyn 1:27:33 385
15. Magnus Brodén Leksands OK 1:28:31 282
16. Claes Rönnkvist Runing Sweden 1:31:11 412
17. Björn Steffen Ljusdals RC 1:31:55 396
18. Janne Johnsson ESS LK 1:32:19 386
19. Lasse Spångberg Gävle OK 1:34:12 395
20. Thomas Nygren CSKA Gorbartjov 1:34:20 393
21. Olof Höglin Gävle 1:35:50 415
22. André Brodén Gävle 1:38:00 400
23. Tobjörn Blom Valbo AIF 1:39:36 381
24. Niklas Heneryd Gävle 1:40:41 408
25. Erik Jonsson Ockelbo SK 1:44:40 266
26. Joakim Lindström Gävle 1:46:14 392
27. Henrik Larsson Gävle 1:47:01 391
28. Magnus Ormestad Lilla Essingen 1:48:10 394
29. Fredrik Lagerstöm Team Sanyama/Håksberg 1:48:22 390
30. Josef Axelsson Hofors 1:50:04 405
31. Pontus Sääv Team Ostabil 2:04:34 404
32. Ronnie Hammarstedt Kilafors 2:08:19 384
33. Niklas Stille IK Orkslös 2:09:17 397
34. Per Stille IK Orkslös 2:28:51 398
» överst

» Resultat från 2011

» Resultat från 2010

» Resultat från 2009

» Resultat från 2008

» Resultat från 2007

» Resultat från 2006

» Resultat från 2005

» Resultat från 2004

» Resultat från 2003

e-post: info@vildmarksmilen.com
mobil: 0763-45 66 88

besök gärna våra sponsorer:





Hemlingbystugan