» hem

» anmälan

» startlista

» klasser

» banfakta

» hitta hit

» resultat

» målfoton

» foton V15

» historik

» Hemlingby LK

Banrekord Vildmarksmilen (10,7 km)

kvinnor: Anna Mårsell, Stora Tuna OK: 42.08 (2007)
män: Mikael Lindberg, Edsbyns IF Friidrott: 35.58 (2009)

Banrekord Vildmark15 (15,7 km)

kvinnor: Elisabet Enmark, Gävle OK: 1:20.51 (2006)
män: Johan Dahl, Högbo AIK: 1:04.52 (2009)

Resultat från Vildmarksmilen och Vildmark15 2008

» kvinnor motion (Km) 10,7 km
» kvinnor tävling (K) 10,7 km
» kvinnor (K15) 15,7 km
» män motion (Mm)
» män tävling (M)
» män (M15) 15,7 km

kvinnor motion (Km) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Annika Gustavsson Gävle 55:13
2. Helen Wilhelmsson Gävle 56:27
3. Frida Edberg Larsson Gävle 58:16
4. Mija Forsberg Gävle 58:40
5. Annika Ericsson Torsåker 59:27
6. Camilla Bergwall Gävle 59:53
7. Johanna Harrysson Gävle 59:56
8. Maria Björck Gävle 63:46
9. Jessica Särkimäki-Eriksson OK Hammaren 64:02
10. Anna Karin Hegestad Ockelbo 67:15
» överst

kvinnor tävling (K) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Louise Bergfeldt Rånäs 4H 46:03
2. Ida Maurin IFK Växjö 51:53
3. Viktoria Norberg Gävle 54:59
4. Anne Sundberg Hemlingby LK 58:27
» överst

kvinnor (K15) 15,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Sofie Fröberg Uppsala 86:49
2. Maria Nätterlund Gävle 89:44
3. Bodil Gustafsson Gävle 92:23
4. Anna Mac Key Funbeat.se 120:20
» överst

män motion (Mm) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Pontus Johansson Gävle 44:19
2. Niclas Vester Skogsstjärnan 44:24
3. Mikael Wikström Högbo GIF 45:41
4. Niklas Hedberg Gävle OK 46:11
5. Kalle Lång Gävle 46:37
6. Urban Johansson Sandviken 47:23
7. Fredrik Wallström Gävle 47:31
8. Fyr Tio Gävle 47:39
9. Patrick Lundhammar Tierp 47:47
10. Ronnie Steinwall Gävle OK 47:57
11. Thomas Johnson Gävle 48:04
12. Torbjörn Wikblom Storviks IF 48.09
13. David Pers Gävle 48:12
14. Ola Persson Stensätra Sandviken 48:27
15. David Harrysson Gävle 48:32
16. Anders Forslund Gävle 48:42
17. David Bonnevier Gävle 48:49
18. Janne Lindström OK Hammaren 49:02
19. Johan Maioli Hemlingby LK 49:25
20. Anders Kaar Hemlingby LK 49:33
21. Niklas Engbert Gävle 50:12
22. Daniel Englin Gävle 50:28
23. Thomas Hellman Hemlingby LK 50:29
24. Daniel Persson Hemlingby LK 50:31
25. Ulf Eriksson Gävle OK 50:40
26. Tomas Esplund Gävle 50:55
27. Micke Rönnlund Ockelbo SK 50:58
28. Mats Johansson Gävle 52:26
29. Björn Fröderberg Falun 52:58
30. Håkan Wilhelmsson Gävle 53:25
31. Jonas Lundblad Gefle Freestyle 53:30
32. Patrik Svelander Kramfors 53:50
33. Stephan Giepmans Sandviken 53:57
34. Jonas Boustedt Skogsstjärnan 54:14
35. Ronny Fagernäs Gävle 54:32
36. Kent Lindblom Gävle 54:35
37. Göran Svensson Överhärde 54:43
38. Leif Carlsson Gävle 54:56
39. Hans Lindeborg Gävle 55:45
40. Jonas Jäderberg Gävle 56:04
41. Gustaf Andersson Gefle Freestyle 56:22
42. Håkan Bellander Belluna/Gävle 57:20
43. Bobo Persson Gävle 57:24
44. Daniel Holmgren Hemlingby LK 58:10
45. Magnus Wåhlander Stadium IF 58:42
46. Håkan Brodin Gävle 58:55
47. Göran Wadman Ärna IF 59:25
48. Lars Ullerfelt Gävle 60:12
49. Ola Kuremyr Kungsgårdens SK 60:29
50. Leif Larsson Kungsgården 61:34
51. Rolf Berlin Gävle 61:40
52. Daniel Lind Valbo 62:18
53. Pentti Luomala Hemlingby LK 64:28
54. Lars Olov Ersson Gävle 68:57
» överst

män tävling (M) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Johan Dahl Högbo AIK 37:18
2. Per Hållström Hemlingby LK 40:32
3. Lars-Håkan Bengtsson Gävle OK 40:57
4. Lars Karlsson OK Hammaren 41:32
5. Dan Larsson Björklinge Sok 43:06
6. Mattias Ericson Hemlingby LK 43:40
7. Johan Eriksson ESS LK 45:34
8. Jörgen Jilka ESS LK 46:55
9. Jari Särkimäki Hofors LK 47:05
10. Linus Engstrand Ockelbo SK 47:44
11. Stefan Hellman Hemlingby LK 47:51
12. Per Öberg Hofors LK 49:43
13. Roger Öberg Hofors LK 51:21
14. Cristian Sayas Cuarez   51:36
15. Lars Ove Skog Österfärnebo IF 52:04
16. Albert Skog Österfärnebo IF 54:16
17. Erik Skog Österfärnebo IF 55:09
» överst

män (M15) 15,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Andreas Tuveson Tuve United LK 67:49
2. Dan Norin Gävle OK 69:51
3. Jonas Byström Skogslöparna 71:22
4. Jan Östlund Valbo AIF 71:47
5. Jan Moberg Gävle OK 72:06
6. Henrik Mattsson Lermakeriet Valbo 77:16
7. Björn Steffen Ljusdals RC 77:23
8. Lars Bengtsson Valbo AIF 77:42
9. Henrik Hammas Väsby OK 79:53
10. Magnus Alm Hallastahammars SK 80:07
11. Joel Wisting Hagaström 81:12
12. Patrik Persson Björklinge Sok 81:18
13. Niklas Tyni Hemlingby LK 81:22
14. Robert Bloom Stråtjära 84:19
15. Jonas Albäck Spånga 85:40
16. Gunnar Essunger Börje SK 87:46
17. Håkan Olsson OK Hammaren 91:23
18. Peter Österberg Uppsala 91:53
19. Krister Frank Ockelbo SK 92:24
20. Tobias Jansson Hybo AIK 92:26
21. Lars Jansson Hybo AIK 93:41
22. Sören Alneberg ESS LK 96:36
23. Olle Eriksson Funbeat.se 120:20
» överst

» Resultat från 2009

» Resultat från 2007

» Resultat från 2006

» Resultat från 2005

» Resultat från 2004

» Resultat från 2003

e-post: info@vildmarksmilen.com
mobil: 0763-45 66 88

besök gärna våra sponsorer:





Löplabbet Team Sportia XL
Naturkompaniet Hemlingbystugan