» hem

» anmälan

» startlista

» klasser

» banfakta

» hitta hit

» resultat

» målfoton

» foton V15

» historik

» Hemlingby LK

Banrekord Vildmarksmilen (10,7 km)

kvinnor: Anna Mårsell, Stora Tuna OK: 42.08 (2007)
män: Mikael Lindberg, Edsbyns IF Friidrott: 35.58 (2009)

Banrekord Vildmark15 (15,7 km)

kvinnor: Elisabet Enmark, Gävle OK: 1:20.51 (2006)
män: Johan Dahl, Högbo AIK: 1:04.52 (2009)

Resultat från Vildmarksmilen och Vildmark15 2009

» kvinnor motion (Km) 10,7 km
» kvinnor tävling (K) 10,7 km
» kvinnor (K15) 15,7 km
» män motion (Mm)
» män tävling (M)
» män (M15) 15,7 km

kvinnor motion (Km) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Camilla Philipsson Bönhamn Kajak 51:10
2. Anna Hånell Gävle 53:17
3. Titti Fältström Ockelbo SK 54:05
4. Sara Lantz 54:40
5. Elisabeth Å Ingelsson Ockelbo 56:25
6. Helen Wilhelmsson Gävle 56:51
7. Malin Köhn Gävle 57:02
8. Sofie Carlsson Gävle 57:14
9. Erika Persson Högbo GIF 57:21
10. Kristina Klang Solna OK 57:34
11. Emma Björkenstam Gävle 57:54
12. Jenny Flygare Gamla Stan 58:29
13. Karaina Larsson Gävle 58:43
14. Cecilia Book Partanen Högbo GIF 60:10
15. Johanna Harrysson Gävle 60:27
16. Camilla Bergwall Gävle 61:40
17. Anna Grundström Hofors 62:26
18. Helena Björklund Gävle 62:38
19. Frida-Maria Förnerud Enskede 64:07
20. Sara Andersson Spring För Livet 64:30
21. Karin Viblom Storviks IF 65:29
22. Johanna Cavallin Valbo AIF 66:35
23. Katarina Rollén Edin Karlholmsbruk 68:44
24. Catharina Frank Ockelbo 69:28
25. Monica Grundin 69:35
» överst

kvinnor tävling (K) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Lena Gillgren Stora Tuna OK 47:46
2. Annelie Andersson Ockelbo SK 48:44
3. Susanna Mårtensson Stora Tuna OK 49:36
4. Erika Sjöberg Gävle 58:57
5. Karin Jark-Axelsson Domnarvets IF 65:21
» överst

kvinnor (K15) 15,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Helena Sjöberg Gävle 89:34
2. Camilla Bengtsson Gormis MK 99:12
3. Johanna Öhrn Forsbacka 99:34
4. Karin Sjöberg Karlskoga 110:05
5. Linn Gustafsson Södertälje 126:48
» överst

män motion (Mm) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. David Ekman Uppsala 39:16
2. Jonas Ivarsson OK Hammaren 42:31
3. Lars Lindgren Cervesa 44:25
4. Håkan Stenlund Gävle 45:27
5. Pontus Johansson Gefle Freestyleförening 46:00
6. Kalle Lång Hagaström 46:58
7. David Bonnevier Gävle 46:58
8. Magnus Wallström Valbo 47:22
9. Viktor Larsson ESS LK 48:07
10. Daniel Larsson Gävle 48:35
11. Magnus Westbergh Gävle 49:08
12. Anders Hansson Gävle CA 49:16
13. Magnus Björklundh NAIF -79 49:45
14. Johan Zaunders Valbo 49:49
15. Jonas Vejdeland OK Hammaren 49:58
16. Christian Länk Hofors 50:04
17. David Harrysson Gävle 50:14
18. Anders Forslund Gävle 50:36
19. Martin Jansson Barrikad IBK 50:59
20. Per-Johan Johansson Gävle 51:15
21. David Zackrisson Valbo 51:19
22. Janne Lindström Högbo GIF 51:21
23. Mattias Willman Torsåker 51:21
24. Dan Klang Solna OK 51:30
25. Mats Johansson Gävle 52:33
26. Magnus Friberg 52:40
27. Mikael Rönnlund Ockelbo SK 52:46
28. Thomas Friberg 52:54
29. Andreas Jönsson Sandviken 53:26
30. Martin Wirdby Gävle 54:37
31. Erik Hållström Gävle OK 54:53
32. Kent Lindblom Gävle 55:04
33. Torbjörn Nyqvist Gävle 55:10
34. Pär Mostad Gävle 55:14
35. Martin Carlsson Gävle 55:25
36. Fredrik Qvarfort Bergby 55:33
37. Robert Blomgren Libbstickans IF 55:59
38. Jukka Ropponen Hudiksvall 56:00
39. Lennarth Mattsson Gävle 56:05
40. Håkan Wilhelmsson Gävle 56:08
41. Fredrik Dahlström Gävle 56:34
42. Jans Willman Torsåker 56:41
43. Fredrik Thorgren Valbo 56:46
44. Daniel Holmgren Hemlingby LK 56:56
45. Magnus Jonsson Ockelbo SK 56:58
46. Peter Bryngelsson Sandviken 56:59
47. Jonas Bjälkefors Gävle 57:00
48. Arne Persson Korsnäs IF Skidklubb 57:27
49. Lars Bengtsson Valbo 57:33
50. Magnus Wåhlander Gävle 57:47
51. P-H Högbom Oppala IK 57:47
52. Adrian Molin Gävle 59:21
53. Ola Kuremyr Kungsgårdens SK 60:29
54. Erik Djusberg Hofors 60:34
55. Patrik Fransson LK Running 62:16
56. Håkan Bellander Gävle 62:26
57. Per Renvall 63:07
58. Per Eriksson Gävle 63:52
59. Mats Grundström Hofors 64:12
60. Rune Nordström Lidingö 67:36
61. Joakim Rexland Gävle 69:38
62. Lennart Hägg Hofors LK 72:27
» överst

män tävling (M) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Mikael Lindberg Edsbyns IF Friidrott 35:58
2. Anders Dahl Högbo AIK 36:55
3. Daniel Johansson OK Hammaren 39:45
4. Magnus Lindberg Ockelbo SK 40:47
5. Niklas Berg Hedesunda IF 41:10
6. Stefan Carlsson Hammarby IF OF 41:46
7. Anders Holmqvist Hofors LK 43:00
8. Markus Lindberg Edsbyns IF Friidrott 43:17
9. Mattias Ericson Hemlingby LK 44:05
10. Albin Tarvainen-Johansson Högbo GIF 44:49
11. Owe Wernström Borlänge LK 46:17
12. Tomas Grees Mårtsbo 46:31
13. Jonas Hägg Hofors LK 46:36
14. Linus Engstrand Ockelbo SK 46:43
15. Mikael Wikström Högbo GIF 46:57
16. Urban Johansson Högbo GIF 47:14
17. Anders Rönnlund Järbo OK 47:23
18. Mikael Andersson Gävle Triathlonklubb 49:42
19. Mats Nydahl Hofors LK 51:32
20. Thomas Hansson Valbo 52:50
21. Dan Eklund 54:34
22. Jonas Bergström Gävle 54:50
23. Sören Alneberg ESS LK 56:05
24. Håkan Brodin 63:30
» överst

män (M15) 15,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Johan Dahl Högbo AIK 64:52
2. Lasse Jansson Gävle OK 66:28
3. Daniel Johansson Dalregementet 72:06
4. Dan Norin Gefle IF 72:59
5. Peter Koolmeister Fredrikshofs IF 73:32
6. Andreas Tuveson Tuve United 73:57
7. Jan Moberg Gävle OK 74:46
8. Janne Östlund Valbo AIF 75:23
9. Richard Richardsen Västerås 79:14
10. Dan Hoffman Outokumpu 81:50
11. Erik Boman Gävle OK 82:19
12. Magnus Alm Hallstahammar SK 82:51
13. Björn Steffen Ljusdal RC 83:34
14. Tommy Jansson Hedemora 85:12
15. Peter Axelsson Domnarvets GOIF 85:29
16. Eric Bengtsson Parker Hannifin 86:05
17. Henrik Hammas Attunda OK 86:31
18. David Jegust Södertälje 86:45
19. Leif Carlsson Gävle 87:25
20. Johan Höglund Gävle 88:34
21. Thommy Larsson Ingarö IF 90:28
22. Patrik Persson Björklinge SOK 90:41
23. Anders Wahlström Hallstahammar SK 93:01
24. Ola Hedin OK Hammaren 93:18
25. Jörgen Petersén Karlskoga 93:49
26. Krister Frank Ockelbo SK 94:24
27. Torbjörn Stråhle Gävle Freestyleförening 97:47
28. Niklas Östblom Hedesunda IF 98:09
29. Anders Frisk IK Rex 101:58
30. Gunnar Essunger Uppsala 106:46
31. Stefan Bengtsson Gävle 112:13
32. Tobias Jansson Hybo AIK 112:16
» överst

» Resultat från 2008

» Resultat från 2007

» Resultat från 2006

» Resultat från 2005

» Resultat från 2004

» Resultat från 2003

e-post: info@vildmarksmilen.com
mobil: 0763-45 66 88

besök gärna våra sponsorer:





Löplabbet Team Sportia XL
Naturkompaniet Hemlingbystugan