» hem

» anmälan

» startlista

» klasser

» banfakta

» hitta hit

» resultat

» målfoton

» foton V15

» historik

» Hemlingby LK

Banrekord Vildmarksmilen (10,7 km)

kvinnor: Anna Mårsell, Stora Tuna OK: 42.08 (2007)
män: Mikael Lindberg, Edsbyns IF Friidrott: 35.58 (2009)

Banrekord Vildmark15 (15,7 km)

kvinnor: Elisabet Enmark, Gävle OK: 1:20.51 (2006)
män: Johan Dahl, Högbo AIK: 1:04.52 (2009)

Resultat från Vildmarksmilen och Vildmark15 2006

» kvinnor motion (Km) 10,7 km
» kvinnor tävling (K) 10,7 km
» kvinnor (K15) 15,7 km
» män motion (Mm)
» män tävling (M)
» män (M15) 15,7 km

kvinnor motion (Km) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Erika Persson OK Hammaren 53:04
2. Viveka Lindberg Gävle 55:12
3. Åsa Jönsson AstraZeneca IF 55:22
4. Titti Fältström Ockelbo SK 55:25
5. Bodil Gustafsson Gävle 56:47
6. Anne Sundberg Gävle 56:50
7. Karin Johansson OK Hammaren 57:27
8. Jennie Ullerfeldt Gävle 58:51
9. Ewa Eriksson Hagaströms SK 59:33
10. Anna Partanen Sandviken 59:57
11. Sara Bäck Valbo 60:09
12. Mia Ek Gävle 62:48
13. Tatiana Blom Hemlingby LK 64:40
14. Weronica Ullerfeldt Gävle 68:23
» överst

kvinnor tävling (K) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Annika Löfström Årsunda IF 44:33
2. Lena Gillgren Stora Tuna IK 45:41
3. Catarina Persson Axmar 50:31
4. Hanna Rönnlund Ockelbo SK 51:05
5. Kristina Södergren Gefle IF 51:27
6. Elin Eriksson Gävle 53:10
7. Rebecca Lindén Landh Hemlingby LK 57:50
» överst

kvinnor (K15) 15,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Elisabet Enmark Gävle OK 80:51
2. Maria Forsberg ESS LK 84:18
3. Gunilla Juthback Hemlingby LK 92:05
4. Cecilia Book-Partanen Högbo GIF 93:29
5. Eva Larsson IFK Mora 96:51
» överst

män motion (Mm) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Johan Hedlund Gävle 42:48
2. Elis Åberg Storviks IF 44:36
3. Kalle Lång Hagaström 44:43
4. Niclas Vester Biodlar Extreme Team 44:52
5. Tomas Hedlund Björnwall Hille 45:27
6. Göran Lindberg Hemlingby LK 46:05
7. Hans Pantzare Hofors 46:10
8. Manne Hermansson Gårdskärs GIF 47:19
9. Janne Lindström Team sub20 47:51
10. Micke Rönnlund Ockelbo SK 48:06
11. Pontus Johansson Bomhus Kenya Förening 48:15
12. Per Olsson Gävle 48:35
13. Patrik Persson Björklinge SOK 48:40
14. Lennart Hägg Hofors LK 49:06
15. Johan Maioli Hemlingby LK 49:13
16. Johan Zaunders Valbo 49:24
17. Anders Forslund Team sub20 49:40
18. John Lotoft Kuta Järnet IF 49:45
19. Anders Kaar Hemlingby LK 49:53
20. Mika Numminen Ockelbo SK 50:01
21. Robert Skölin Nya Moderaterna 50:03
22. Ronnie Steinwall Gävle OK 50:03
23. Bosse Lindström Team sub20 50:20
24. Johan Eriksson Storvik 50:24
25. Mattias Halvarsson Gävle 50:27
26. Leif Andersson Snättringe SK 50:28
27. Ola Kuremyr Kungsgårdens SK 51:12
28. Göran Diffner Gävle 51:14
29. Mats Johansson Gävle 51:31
30. Dan Ekholm Brynäs IF 51:37
31. Hans-Ove Lindström Bälinge IF 52:00
32. Erik Lundqvist Hemlingby LK 52:08
33. Lars Lodin Gävle Kommun SK 52:50
34. Lars-Ove Skogh Österfärnebo IF 53:02
35. Sven Danhall Sandviken 53:07
36. Patrik Bergman Gävle 53:15
37. Jan Holmgren Hofors LK 53:36
38. Göran Svensson Överhärde 53:39
39. Niklas Strömberg Gävle 53:48
40. Robert Hedlund Gävle 54:19
41. Håkan Wahlgren Gävle 54:27
42. Mats Carlsson OK Ödmården 54:35
43. Jonas Boustedt Gävle 54:40
44. Per-Ragnar Moberg Forsby 54:43
45. Jonas Lundblad Gävle Freestyleförening 54:46
46. John Andersson Gävle 54:48
47. Gunnar Persson Do it for Luka 55:03
48. David Pers Gävle 55:21
49. Tony Hjort Gävle 55:24
50. Magnus Wåhlander Stadium IF 55:32
51. Göran Wadman Ärna IF 55:42
52. Per-Arne Persson Do it for Luka 56:03
53. Lars Jönsson Roslagsbro 56:29
54. Trond Knutsen Gefle 56:57
55. Kent Lindblom Gävle 57:04
56. Ulrik Jansson Teknikparken i Gävle 57:32
57. Håkan Brodin Hille 58:42
58. Pentti Luomala Hemlingby LK 58:51
59. Inge Näslund Bollnäs 59:36
60. Albert Skog Sandvikens CK 60:27
61. Lars Ullerfeldt Gävle 60:40
62. Tommy Lundberg Gävle 61:00
63. Anders Wahlgren Gävle 64:53
64. Per Wennberg Hemlingby LK 65:35
» överst

män tävling (M) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Jakob Jansson Järla IF OK 39:29
2. Bo Thörnblom Hemlingby LK 40:37
3. Stisse Åberg Gävle Nyhetsbyrå 42:13
4. Bo Sandström Gävle BoFF 42:43
5. Krister Lind Kvarnsvedens FiK 43:53
6. Jakob Eriksson Gävle OK 45:58
7. Anders Nilsson Gefle IF 46:31
8. Fredrik Eriksson ESS LK 46:35
9. Kenneth Nyberg Hemlingby LK 47:26
10. Anders Wolkov Hemlingby LK 48:32
11. Simon Sjöhed Gävle OK 49:07
12. Tim Harding Wales Carneddan Tri 49:34
13. Stefan Hellman Hagaström 50:18
14. Daniel Holmgren Hemlingby LK 54:14
15. Lars Jansson Hybo AIK 57:40
16. Börje Norlin Hofors LK 60:56
17. Tobias Jansson Hybo AIK 61:15
» överst

män (M15) 15,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Patrik Svedberg IFK Umeå 66:32
2. Dan Norin Gävle OK 68:54
3. Tomas Albinsson Team Trimtex 70:55
4. Jonas Byström Stora Tuna IK 71:59
5. Jan Östlund Cavallin Valbo AIF 72:48
6. Björn Steffen Ljusdal 76:17
7. Sören Fasting Friskis&Svettis Gävle 77:36
8. Ronny Stjernlöf Gävle 77:55
9. Peter Lindström Gävle 78:44
10. Jörgen Jilka ESS LK 79:55
11. Lars Bengtsson Clas Ohlson IF 80:40
12. Robert Bloom Stockholm 81:50
13. Mikael Persson Hemlingby LK 85:40
14. Sören Alneberg ESS LK 90:42
15. Bertil Palmqvist Bälinge IF 96:19
16. Göran Hedman Valbo AIF 96:40
» överst

» överst

» Resultat från 2009

» Resultat från 2008

» Resultat från 2007

» Resultat från 2005

» Resultat från 2004

» Resultat från 2003

e-post: info@vildmarksmilen.com
mobil: 0763-45 66 88

besök gärna våra sponsorer:





Löplabbet Team Sportia XL
Naturkompaniet Hemlingbystugan