» hem

» anmälan

» startlista

» klasser

» banfakta

» hitta hit

» resultat

» målfoton

» foton V15

» historik

» Hemlingby LK

Banrekord Vildmarksmilen (10,7 km)

kvinnor: Anna Mårsell, Stora Tuna OK: 42.08 (2007)
män: Mikael Lindberg, Edsbyns IF Friidrott: 35.58 (2009)

Banrekord Vildmark15 (15,7 km)

kvinnor: Elisabet Enmark, Gävle OK: 1:20.51 (2006)
män: Johan Dahl, Högbo AIK: 1:04.52 (2009)

Resultat från Vildmarksmilen och Vildmark15 2007

» kvinnor motion (Km) 10,7 km
» kvinnor tävling (K) 10,7 km
» kvinnor (K15) 15,7 km
» män motion (Mm)
» män tävling (M)
» män (M15) 15,7 km

kvinnor motion (Km) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Anita Lindberg Bergby 53:15
2. Viveka Lindberg Gävle 54:15
3. Frida Edberg Larsson Gävle 55:44
4. Marie Molin Åbyggeby 56:13
5. Hanna Rönnlund Ockelbo SK 57:43
6. Anne Sundberg Hemlingby LK 58:07
7. Mona Jäder Hemlingby LK 59:28
8. Johanna Harrysson Gävle 63:00
9. Johanna Storing Brännström Gävle 64:22
10. Maya Olsson Torsåker 68:11
11. Anna Grundström Hofors 69:17
12. Hanna Andersson Gävle 70:02
13. Katarina Bildström Gävle 71:15
14. Anna Bohlin Hedesunda 72:35
15. Elisabet Hultberg Gävle 73:22
16. Anna Mineur Karlholmsbruk 88:27
17. Maria Carlsson Karlholmsbruk 95:40
18. Lena Karlsson Gävle 97:56
» överst

kvinnor tävling (K) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Anna Mårsell Stora Tuna OK 42:08
2. Petra Thomasson Hässelby SK 42:38
3. Louise Bergfeldt Hofors AIF 43:46
4. Annika Löfström Årsunda IF 44:56
5. Lena Gillgren Stora Tuna OK 46:54
6. Viktoria Norberg Gävle 49:27
7. Erica Jissbacke Gefle IF 59:21
» överst

kvinnor (K15) 15,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Elisabet Enmark Gävle OK 84:38
2. Sofie Fröberg Uppsala 92:59
3. Anita Westling Idkerberget-Rämshyttan IK 100:42
4. Gunilla Juthback Hemlingby LK 104:47
5. Jessica Smeds Mora 145:46
» överst

män motion (Mm) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Thomas Björnwall Hille 44:09
2. Kalle Lång Gävle 45:14
3. Anders Bergström Gävle SK 45:51
4. Pontus Johansson Gävle Freestyleförening 45:52
5. Micael Alm Hemlingby LK 46:55
6. Urban Johansson Sandviken 48:09
7. Janne Lindström OK Hammaren 48:34
8. David Harrysson Gävle 49:02
9. Thomas Johnson Gävle 49:23
10. Mattias Halvarsson Gävle 49:45
11. Mika Numminen Ockelbo SK 49:45
12. Mikael Söderström Gävle Freestyleförening 49:53
13. Micke Rönnlund Ockelbo SK 49:58
14. B Fröderberg Falun 50:07
15. Anders Kaar Hemlingby LK 50:09
16. Peter Roswall Sandviken 50:35
17. Andreas Johansson Gävle SK 50:37
18. Fredrik Westlinder Gävle 50:46
19. Henrik Hammas Väsby OK 51:23
20. David Pers Gävle 51:38
21. Bo Eriksson Storviks IF 51:49
22. Dan Ekholm Brynäs IF 51:52
23. Johan Zaunders Gävle 52:07
24. Håkan Wahlgren Telenor 52:09
25. Lennart Hägg Hofors LK 52:30
26. Mats Johansson Gävle 53:24
27. Per Nordlöf Gävle BoFF 54:10
28. Tony Hjort Hagaström 54:14
29. Ragnar Oscarsson Skutskärs OK 55:32
30. Jonas Boustedt Gävle 55:37
31. Kent Lindblom Gävle 55:53
32. Peo Östblom Gävle OK 56:08
33. Håkan Wilhelmsson Gävle 56:19
34. Magnus Hansson SSAB Löparsektion 56:34
35. Michael Westh Hemlingby LK 56:38
36. Jan Jonsson NAIF 56:45
37. Håkan Blom Gävle 56:52
38. Martin Åhren Gävle 57:14
39. Jan Strandberg Järbo IF 57:25
40. Mark Baljeu Leksands OK 57:41
41. Daniel Holmgren Hemlingby LK 57:58
42. John Andersson Gävle 58:55
43. Martin Carlsson Gävle 59:14
44. Göran Wadman Ärna IF 60:07
45. Ola Kuremyr Kungsgårdens SK 61:38
46. Börje Norlin Hofors LK 61:41
47. Christer Lindberg ESS LK 61:45
48. Håkan Brodin Gävle 61:55
49. Kalevi Kairemo Helsingfors 63:46
50. Tommy Lundberg Gävle 64:17
51. Per Roswall Sandviken 64:33
52. Mats Grundström Hofors 66:46
53. Mats Haglund Gävle 67:22
54. Gunnar Hedling Gävle 67:42
55. Anders Tollmar Torsåker 74:41
» överst

män tävling (M) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Lasse Jansson Gävle OK 37:41
2. Johan Dahl Högbo AIK 38:58
3. Björn Ljunggren OK Hammaren 39:58
4. Anders Hallberg Hemlingby LK 40:36
5. Johan Eriksson Gävle OK 41:43
6. Harry Hietanen Gävle OK 42:00
7. Torbjörn Pettersson Hemlingby LK 44:45
8. Mattias Ericson Hemlingby LK 44:49
9. Anders Rönnlund Järbo OK 47:03
10. Linus Engstrand Ockelbo SK 48:38
11. Torbjörn Wikblom Storviks IF 48:54
12. Kenneth Nyberg Hemlingby LK 48:58
13. Stig Offermo OK Hammaren 52:19
14. Gunnar Essunger Börje SK 52:58
15. Johan Maioli Hemlingby LK 53:08
16. Johan Thörnblom Gefle IF 54:38
17. Lars Jansson Hybo AIK 54:59
18. Tobias Jansson Hybo AIK 63:49
» överst

män (M15) 15,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Jan Östlund Cavallin Valbo AIF 72:37
2. Dan Hoffman Outokumpu 74:29
3. Krister Lind Kvarnsvedens FIK 75:38
4. Björn Steffen Ljusdals RC 76:20
5. Tomas Albinsson Team Trimtex 77:56
6. Stefan Ekman Strömsbergs IF 79:50
7. Mikael Wikström Högbo GIF 80:00
8. Lars Bengtsson Valbo AIF 82:05
9. Fredrik Eriksson ESS LK 85:27
10. Patrik Persson Björklinge SOK 85:32
11. Johan Eriksson ESS LK 86:03
12. Sören Alneberg ESS LK 88:07
13. Hans-Ove Lindström Uppsala LK 91:00
14. Per Wallgren Hagaströms SK 91:25
15. Stig Wallgren Hagaströms SK 92:15
16. Olle Eriksson   93:24
17. Erik Illerhag Brunsås IF 95:03
18. Niklas Tyni Konsum Gävleborg 97:15
19. Peter Österberg 97:26
20. Thomas Hellman Gävle 98:10
21. Jan Zetterqvist Skärplinge 99:55
22. Mats Andersson Gävle Långdistans 100:29
23. Jacob Bjelfvenstam Enskede 109:23
24. Håkan Frost IFK Mora 145:47
» överst

» Resultat från 2009

» Resultat från 2008

» Resultat från 2006

» Resultat från 2005

» Resultat från 2004

» Resultat från 2003

e-post: info@vildmarksmilen.com
mobil: 0763-45 66 88

besök gärna våra sponsorer:





Löplabbet Team Sportia XL
Naturkompaniet Hemlingbystugan