» hem

» anmälan

» startlista

» klasser

» banfakta

» hitta hit

» resultat

» målfoton

» foton V15

» historik

» Hemlingby LK

Banrekord Vildmarksmilen (10,7 km)

kvinnor: Anna Mårsell, Stora Tuna OK: 42.08 (2007)
män: Mikael Lindberg, Edsbyns IF Friidrott: 35.58 (2009)

Banrekord Vildmark15 (15,7 km)

kvinnor: Elisabet Enmark, Gävle OK: 1:20.51 (2006)
män: Johan Dahl, Högbo AIK: 1:04.52 (2009)

Resultat från Vildmarksmilen och Vildmark15 2011

» kvinnor motion (Km) 10,7 km
» kvinnor tävling (K) 10,7 km
» kvinnor (K15) 15,7 km
» män motion (Mm)
» män tävling (M)
» män (M15) 15,7 km

kvinnor motion (Km) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Jenny Fahldtedt Gävle 52:42
2. Katrin Engelmark Johanneshov 53:46
3. Johanna Cavallin Valbo AIF 54:27
4. Katarina Larsson Gävle 54:34
5. Titti Fältström Ockelbo SK 54:37
6. Ulrika Jansson Sandviken 56:13
7. Jenni Eriksson Valbo 56:39
8. Annette Forslund Gävle 56:53
9. Sophie Cavallin valbo 57:08
10. Helen Wilhemsson Gävle 57:11
11. Elin Eklund Gävle 58:07
12. Camilla Nöjd Högbo GIF 58:38
13. Stina Bergman Gävle 58:39
14. Ellinor Portin IF Brahe 1:00:49
15. Johanna Harrysson Gävle 1:01:20
16. Monika Blom Grinduga 1:01:56
17. Karin Bergman Gävle 1:02:31
18. Sofia Adolfsson IK Ymer 1:03:03
19. Sara Lindeborg Konsum Gävleborg 1:03:43
20. Frida Cavallin Valbo AIF 1:05:38
21. Cecilia Knutsen Gävle OK 1:05:52
22. Brigitta Nygren Gävle 1:05:53
23. Marie Kilhström Årsunda 1:09:01
24. Jessica Palmgren Gävle 1:09:38
» överst

kvinnor tävling (K) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Sofie Johansson OK Linné 44:41
2. Louise Bergfeldt Hofors LK 45:42
3. Ulrika Flodin Rånäs 4H 46:30
4. Annelie Andersson Ockelbo SK 48:00
5. Carola Snar Hofors AIF 49:09
6. Ida Maurin Växjö 50:32
7. Emma Hållström Hemlingby LK 53:55
8. Caroline Ström Tierps IF 59:15
9. Tora Holmberg Uppsala 1:12:45
» överst

kvinnor (K15) 15,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Elin Pöllä Gefle IF 1:24:14
2. Sofie Fröberg Uppsla 1:26:10
3. Kristina Lund Hemlingby LK 1:31:28
4. Ulrica Cavallin Hemlingby LK 1:32:57
5. Lovisa Högberg Hägersten 1:44:12
6. Helena Paulsson Sandviken 1:44:54
» överst

män motion (Mm) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Mathias Ericsson Hemlingby LK 42:49
2. Daniel Larsson Gävle 43:12
3. Mikael Andersson Haninge 43:22
4. Per Larsson Running Sweden 44:01
5. Ptur Bjarnarson Gävle 44:02
6. Daniel Persson Hofors 45:34
7. Teddy Hjelm Gävle 46:25
8. Torbjörn Wikblom Sandviken 46:38
9. David Pers Gävle 46:39
10. Patrick Lundhammar Tierp 47:01
11. Anders Forström Storvik 47:30
12. Niklas Oskarsson Gävle 47:46
13. Anders Thelemyr Sundbyberg 47:48
14. Magnus Westbergh Gävle 48:13
15. Roger Modin Gävle 48:41
16. Stefan Andersson Hofors LK 48:48
17. Peter Laiho Norsborg 49:00
18. Anders Forslund Gävle 49:01
19. Markus Berglund Hille 49:03
20. kalle Winberg Gävle 49:08
21. Jimmy Lundberg Brandkåren IF Hofors 49:29
22. Karl Evert Olsson Hedesunda IF 49:40
23. Mathias Åström Valbo 49:41
24. Jens Törnberg Gävle 49:42
25. Andreas Forsling Gävle 49:44
26. Inge Jansson Hedesunda 49:45
27. Lars Widén Gävle 49:47
28. Gustav Andersson Gävle Freestyle Förening 49:47
29. Anders Bergman Gävle 49:50
30. Fredrik Holmgren Gävle 49:58
31. Per Johansson Gävle 50:47
32. Lars Lindelöf Sandviken 51:02
33. Kent Lindblom Gävle 51:05
34. Niklas Sellberg Gävle 51:15
35. Johan Wallinder Valbo 51:19
36. Johnny Nilsson Gävle 51:26
37. Jonatan Söderberg Gävle 52:14
38. Håkan Wilhemsson Gävle 52:32
39. Anders Jacobsson Årsunda IF 52:50
40. Mikael Otterbrandt Lokomotiv Gävle 52:57
41. Mats Johansson Gävle 53:01
42. Johan Ohlsson Nässätter 53:12
43. Magnus Bäckström Gävle 53:31
44. Greger Berglund Team Somi 53:32
45. Erik Jonsson Ockelbo SK 53:44
46. Pär Mostad Gävle 54:22
47. Tobias Eriksson Gävle 54:25
48. Ragnar Oscarsson Skutskärs OK 54:32
49. Jörgen Lundgren Konsum Gävleborg 54:39
50. Jörgen Blom Gävle 54:39
51. Johan Lehnbom Gävle 55:24
52. Henrik Tägström Falun 55:29
53. Gunnar Hägg Gävle 55:39
54. Stefan Hellström Hemlingby LK 55:40
55. Stefan Falk Valbo 56:13
56. Fredrik Juhlin Gävle 56:42
57. Dan Eklund Konsum Gävleborg 57:10
58. Jonas Johnsson Hemlingby LK 57:12
59. Lars Lindström Lokomotiv Gävle 57:50
60. Björn Nyberg F & S 57:50
61. Anders Hermansson Strömsbro IF 58:40
62. Pär Berg Gävle 58:43
63. Per Johansson Hedesunda 59:00
64. Per Eriksson Hållnäs 59:58
65. Mats Grundström Hofors 1:00:05
66. Johan Ädel Gävle 1:00:13
67. Jonas Rosell Gävle 1:00:47
68. Peter Astner Gävle 1:01:00
69. Mathias Kjellin Gävle 1:01:03
70. Fredrik Dahlström Tierp 1:01:20
71. Tobias Jansson Hybo AIK 1:01:38
72. Erik Törnkvist Hemlingby LK 1:01:39
73. Roger Sjöberg Ockelbo 1:01:51
74. Håkan Belander Gävle 1:02:50
75. Mats Jonson Bollnäs 1:03:12
76. Rolf Ström StenSätra SK 1:03:26
77. Erik Grundström Hofors 1:03:26
78. Håkan Brodin Gävle 1:04:49
79. Claes Olsson Grinduga 1:05:21
80. Martin Carlsson Gävle 1:05:42
81. Harald Knutsen Gävle OK 1:05:56
82. Johan Helin Hedesunda 1:08:15
83. Thomas Skärberg Mehedby 1:09:27
84. Stefan Juhlin StenSätra SK 1:10:26
85. Fredrik Hellman Konsum Gävleborg 1:10:50
86. Lars Jansson Hybo AIK 1:13:05
» överst

män tävling (M) 10,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Jan Amnéus Väsby IK Friidrott 37:20
2. Albin Jonsson Högbo GIF 37:23
3. David Ekman Uppsala 37:35
4. Magnus Lindberg Ockelbo SK 37:36
5. Jonatan Alvaeus Uppsala IF 38:19
6. Johan Rune Kungsgården SK 40:11
7. Anders Hallberg Hemlingby LK 40:23
8. Ove Antvord Haugereid Namdal Löpeklubb 41:09
9. Anders Holmkvist Hofors LK 41:35
10. Henrik Matsson Valbo 42:18
11. Björn Hänninen Åmots SK 42:27
12. Ronnie Steinwall Gävle OK 42:29
13. Mounir Touzani Hemlingby LK 42:41
14. Magnus Jansson Uppsala LK 42:59
15. Magnus Wallström Valbo AIF 43:23
16. Mattias Svärd Gävle SK 43:56
17. Kevin Stål Järbo OK 44:08
18. Joakim Lindberg Hemligby LK 44:32
19. Viktor Larsson ESS LK 45:29
20. Dan Larsson Björlinge SOK 45:46
21. Erik Hållström Hemlingby LK 45:58
22. Jörgen Almqvist OK Njudung 46:11
23. Torbjörn Petterson Hemlingby LK 46:26
24. Mikael Andersson Gävle Trithlonklubb 46:31
25. Mikael Wikström Högbo GIF 46:32
26. Jörgen Jilka Ess LK 47:36
27. Hans Sjöberg Gävle 47:43
28. Johannes Fridell Konsum Gävleborg 48:14
29. Stefan Hellman Hemlingby LK 49:07
30. Freddy Wegelius Bredareds IF 50:45
31. Uno Karlsson Björklinge SOK 52:30
32. Rickard Lundin Östervålla 53:56
33. Daniel Kaar Konsum Gävleborg 57:51
34. Mikael Lundberg Konsum Gävleborg 59:45
» överst

män (M15) 15,7 km

placering förnamn efternamn förening tid
1. Andreas Tuvesson Tuve United 1:10:11
2. Jan Östlund Team Racewax 1:12:44
3. Tomas Albinsson Team Rockrunners 1:12:41
4. Niklas Gavelfält Team Hantverksproffs 1:12:42
5. Johan Björklund Hammarby Orientering 1:14:01
6. Stefan Flodin Rånäs 4H 1:16:12
7. Christian Örum Team Rockrunners 1:16:51
8. Tobias Röstlund Sträcklöpet 1:18:23
9. Stefan Ekman Strömbergs IF 1:18:54
10. Kenneh Norman Birsta SK 1:18:54
11. Magnus Hagelin Ockelbo SK 1:20:04
12. Sven Olov Hellqvist IF Strategen 1:21:43
13. Björn Steffen Ljusdal RC 1:21:45
14. Christer Tinnerholm Belsta IK 1:21:47
15. Fredrik Olofsson Team Sanyama 1:21:50
16. Christian Länk Hofors AIF 1:22:01
17. Mikael Leek Vallsta SK 1:22:26
18. Janne Johnsson Ess LK 1:22:44
19. Robert Johansson Edsbyn 1:23:31
20. Patrik Persson Björklinge SK 1:23:35
21. Ulf Angelsiä Storvreta IK 1:24:06
22. Peter Söderman Runing Sweden 1:25:38
23. Lars Qvist Norlandsporten Offpist 1:26:46
24. Jonas Wängberg Västerås LK 1:30:20
25. Peter Osterberg Uppsala 1:31:30
26. Torbjörn Blom Högbo GIF 1:31:48
27. Fredrik Lagerström Team Sanyama 1:35:04
28. Magnus Ormestad Lilla Esssingen 1:38:49
» överst

» Resultat från 2010

» Resultat från 2009

» Resultat från 2008

» Resultat från 2007

» Resultat från 2006

» Resultat från 2005

» Resultat från 2004

» Resultat från 2003

e-post: info@vildmarksmilen.com
mobil: 0763-45 66 88

besök gärna våra sponsorer:





Hemlingbystugan